راوی

هر کسب‌وکار یک راوی دارد.

راوی مسئولیت سنگینی به دوش می‌کشد.

این راوی باید از نقطه صفر تا نقطه صد کسب‌وکار را به یاد داشته باشد.

او باید تک تک فرایندهای کاری را از نزدیک دیده و لمس کرده باشد.

راوی می‌تواند یک مدیر باشد یا یک کارمند ساده.

فرقی نمی‌کند فقط باید بتواند قصه کسب‌وکار را خوب بیان کند.

یک دیدنی، یک تجربه

نویسنده این مقاله عاشق دیدن سریال است. به تازگی قسمتی از یک سریال کرده‌ای را تماشا کرده و می‌خواهد تجربه‌اش را با شما درباره راوی کسب‌وکار در میان بگذارد.

شرح قسمتی از سریال:

رئیس هتل که پسری جوان است باید برای جشن 100 سالگی هتل برنامه‌ای مناسب با مهمانانی ویژه ترتیب دهد. مدیر پیشین لیستی بلند بالا از مدیران ارشد و سرمایه‌گذاران تهیه کرده و تحویل این پسر جوان می‌دهد. اما او که مسئولیت برگزاری این مراسم را به عهده دارد بیشتر وقت‌ش را کنار کارمندان جوان و یا کهن‌سال هتل می‌گذراند، یا مهمانان قدیمی هتل دیدار می‌کند؛ تا اینکه روز مراسم می‌رسد.

درحالی که مهمانان رده بالای دعوت شده توسط مدیر سابق انتظار دارند تک به تک نام آنها خوانده شود و برای سخنرانی روی صحنه بروند؛ مدیر اصلی، همان پسر جوان، از سه کارمند هتل و دو مهمان هتل دعوت می‌کند تا روی سن بیایند و داستان خودشان را که مربوط به هتل است بیان کنند.

نتیجه مراسم، صورت بعضی از مهمانان پر از تحسین می‌شود، آنها احساسات کامندان و مهمانان را به خوبی درک کرده‌اند درست وقتی که پسر یکی از کارمندان فوت شده روی سن می‌آید و می‌گوید تنها خاطرات خوبی که با پدرش داشته در باغ این هتل بوده، پدرش مسئول رسیدگی به درختان و گل‌های باغ هتل بوده و پسر در کنار او شاهد جان گرفتن نهال‌ها بوده است.

نکته

حالا، به این نکته می‌رسیم که گاهی راوی داستان کسب‌وکار علاوه بر اینکه می‌تواند مدیر یا یک نفر از درون کار باشد، می‌تواند یک شخصی باشد که تنها از آن خدمت و محصول کار استفاده کرده است.

او می‌تواند از زاویه دیگر به کارهایی که یک کسب‌وکار انجام می‌دهد نگاه کند و با تلفیق آنه با احساساتی که تجربه کرده قصه‌ای به یاد ماندنی را تعریف کند.

وقتی به این قضیه نگاه می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که هر مشتری می‌تواند راوی داستان کسب‌وکار ما باشد.

وظیف ما این است که داستانی درباره کسب‌وکارمان بنویسیم که مشتری در این قصه با استفاده از محصول ما و یا خدمتی که داریم؛ قهرمان زندگی خودش باشد. و از این جهت می‌توانیم مطمئن باشیم که او بهترین راوی برای کسب‌وکار ما خواهد بود.

راوی قصه کسب‌وکار چه کسی است؟
برچسب گذاری شده در:         

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *